Lights shine bright on the FE awards

23rd July 2019

North Kent College proudly hosted their annual Further Education Awards Ceremony on Wednesday 3rd July, to honour nominated students on their successes and accomplishments throughout their studies. 

After being put forward for selection by their Curriculum Managers, the students and their guests were invited along to the evening celebration, held in the Osterberg Centre at the Dartford Campus. The nominations were given for a variety of reasons, from dedication to their studies, going above and beyond and overcoming personal struggles.  

The awards were split into a range of categories including Curriculum Manager’s Awards, Assistant and Vice Principal’s Awards and Principal’s Awards. This year there was also a memorial award presented to the family of Jordan Dawes; a talented sports student who passed away during the academic year. 

Each student was presented with their glass trophy, certificate and goodie bag containing items from some of the award sponsors (see below) that we would like to thank for supporting this event. The audience were told of why each individual had been awarded this prestigious recognition and many of the guests who attended spoke of how rewarding it was to hear about the achievements of each student.



During a drinks and canapes reception, guests were serenaded to a live performance by NKC music students, whilst being given the opportunity to view student’s work and college achievements through displays around the hall. 

Rhiannon Hughes, Deputy Principal Curriculum was thrilled with the results of the evening commenting, "Our annual FE Awards were a resounding success with so many of our talented and dedicated learners being rewarded for their endeavours by our equally talented and dedicated staff.  Congratulations to all, as it was a wonderful way to round off another great year together”.

Well Done to all of our winners (see below) - we look forward to seeing what you achieve on your next steps of your careers!

Awards

Jordan Dawes- Principal’s Memorial Award
Molly Howells- Principal’s Award (Work Ethic & Shining Star)
Francesca Fordham- Principal’s Award
Katie Padday- Principal’s Award
Jack Higgins- Assistant Principal’s Award (Outstanding Commitment)
Sakuna Jiamsuntia- Assistant Principal’s Award (Contribution to the College)
Victoria Mills- Outstanding Attitude to Learning
Harry Davis- Student of the Year (Travel & Tourism)
Ellie Harris- Excellent Practise in Work Placement
Lauren Trinder- Positive Work Ethic & Focus
Vivian Brewster-Gajadhar- Student of the Year (Sport Coaching & Fitness)
Chloe Francis- Student of the Year (Sport Coaching & Fitness)
Skye King- Student of the Year (Personal Training)
Charlie Clarkstone- Student of the Year (Sport & Exercise Science)
Lily Clack- Student of the Year (Health & Social Care)
Sian Hawkett- Student of the Year (Health & Social Care)
Kate Pull- Enrichment Award (Lessons from Auschwitz)
Katie Golder- Student of the Year (Public Services)
Anna Naimovic- Outstanding Commitment & Resilience
Tyler Randall- Enrichment Award (Lessons from Auschwitz)
Louis Hamilton- Outstanding Commitment & Resilience
Jack Scott- Student of the Year (Computing)
Connor Canning-Old- Assistant Principal’s Award (Inspirational Final Major Project)
Ellie Coleman- Assistant Principal’s Award (Make-up Artist of the Year)
Charlie Johnstone- Exceptional Student Progress Award
Katherine Verberne- The ‘Extra Mile’ Award
Brooke Amos- Commitment, Work Ethic & Willingness
Abigail Harradine- Commitment, Work Ethic & Willingness
Molly Measures- Outstanding Motivation & Commitment
Robert Roth- Designer of the Year
Imogen Rydell- Outstanding Motivation & Commitment
Ronnie Maxwell- Outstanding Commitment & Resilience
Amy Boyle- Broadcaster of the Year
George Jones- Mr 100%
Emily Fowler- Portfolio of the Year
Tarjeet Thami- The ‘Grafter’ Award
Zahra Jafari- Hairdresser of the Year
Lucy Thurgood- Outstanding Commitment & Motivation
Millie Lewington- Beauty Therapist of the Year
Maria Andrews- Award for Professional Excellence & Continuous Achievement
Ann Murton- Vice Principal’s Award (Commitment & Resilience)
Michael Boosey- Vice Principal’s Award (Outstanding Performance & Progress)
Scott White- Excellent Vocational Skills & Work Ethic
Cameron Bonthron- Outstanding Motivation & Commitment
Dmitrijs Vozujs- Outstanding Student (Refrigeration & Air-Conditioning)
Borys Bojakowski- Outstanding Motivation & Commitment
Alexander Skinner- Outstanding Motivation & Commitment
Giuseppe Carbone- Student of the Year (Motor Vehicle)
Jack Smith- Student of the Year (Engineering)
Clyde Diamond- Outstanding Motivation & Commitment
Jordan Maleed- Catering Student of the Year
Harley Baker- Most Consistent Catering Student
Kiranpreet Singh- Excellent Motivation & Commitment
Claire Few- Most Consistent & Focused
Mitchell Harrison- Excellent Motivation & Achievement
Leah-Grace Thomas- Highly Enthusiastic & Hardworking
Eva Coburn- Commitment to Studies
Daisy-Mae Doherty- Student of the Year (Legal & Office Support)
Lily Meachem- Enrichment Award (Lessons from Auschwitz)
Charlotte Redout- Assistant Principal’s Award- Achievement in English & Maths Award
Stephen Gardner- Most Improved in English GCSE
Courtney Openshaw- Outstanding Attitude in English GCSE
Emily Metcalfe- Outstanding Achievement in Mathematics
Malivai Sowa- Outstanding Learner in GCSE Mathematics
Megan Boyle- Best FE Industry Placement
Reece McDonald- Apprentice of the Year (Dartford Campus)
Kieran Hewitt- Apprentice of the Year (Gravesend Campus)


*Thank you to our Principal’s Awards sponsors: Bluewater, Dartford Living, KM and Heart and to Cene Magazine for donating to the Goodie Bags.

All News Articles